Home About Us

Welcome to the Southern Stars LAC website

Latest News: Tuesday, 28 February 2017
LAWA State Championship Weekend

Friday Afternoon Athletes:

Under 9′s

Yazn Darwood (Walk) Anyi Duan (Walk)

Under 10′s

Courtney Shelby (Walk) Emily Page (Walk) Ryan Cilia (Walk)

Under 11′s

Amber Richards (Walk) Jacob Calabrese (Walk) Declan Somers (Walk)

Under 12′s

Alexandra Griffin (Walk) Kristine Wells (Walk) Aiden Ducan (Walk)

Under 13′s

Sophie Calabrese (Walk) Jade Patching (Walk & Javelin) Myka Richards (Walks) Jennis Joy (Discus) Amos Ndakirutimana (Discus)

Under 14′s

Eliza Griffin (Walk) Brooke Horner (Shot Put) Carinna Schabort (Shot Put) Ineke Greyling (Shot Put) Abbey Parker (Long Jump) Bianca Barrongo (Long Jump) Georgia Andrews (Long Jump) Odaro Osaghae (Walk & Shot Put) Antoine Vargiolu (Long Jump)

Under 15′s

Abbey Cilia (Walk) Wezaso Katwishi-Chirwa (Javelin) Tuby Wallace (High Jump) Jemimah Ojo (High Jump)

Under 16′s

Kadijah Brown (Long Jump) Hollie Weston (Long Jump) Shontel Vargiolu (Shot Put) Joshua Galos (Long Jump) Isaac Cable (Long Jump) Luke Parker (Long Jump & Shot Put)

Good luck to all Southern Star athletes that qualified for LAWA State Championships this weekend. Below is the Updated program and all the athletes that have qualified. Good luck over the weekend and show the other centres why Southern Stars is the best Centre in Western Australia.

States Program

Qualified Athletes

 

Nomination deadline for Zone 5 and U16 & U17 is 5pm on Sunday 5th March.

Please log onto your athlete ResultsHQ profile where you will see a nomination invite.

(Nomination for Zones 1 to 4 has now closed).

Athlete enquiries should be directed to your Centre Championship Officer in the first instance. (Should you have difficulty logging into your athlete profile, please try your email address if unsure of your username, or contact your Centre Registrar who can look it up for you.  If you have forgotten your password, please click “Forgotten your Password?” to reset it).  If you still have problems with ResultsHQ you can email support@timingsolutions.com.au for assistance. 

Infomation regarding the nomination fee

 

 

Please find all information regarding qualification for State Championships, including  the FAQ sheet and the letter to Members in the documents below:

QUALIFICATIONS REQUIRED FOR STATES

ZONES PROGRAM

Congratulations to the following SDLAC athletes that competed at WA State Athletics Championships over the Weekend.

Under 12 Girls
Alexandra Griffin
3000m Walk GOLD 16:28.36
Under 13 Girls
Sophie McPartland
Shot Put BRONZE 9.24m
Myka Richards
Discus BRONZE 23.35m
Javelin BRONZE 28.29m
Under 13 Boys
Elphan John Jimmi
100m SILVER 13.07
200m BRONZE 26.25
400m BRONZE 59.10
Triple Jump BRONZE 10.30m
Jennis Joy
400m SILVER 58.75
800m BRONZE 2:22.34
1500m 6th 5:07.41
Alex De Silva
Shot Put SILVER 10.13m
Hammer Throw GOLD 26.65m
Under 14 Girls
Teya Saville
90mh 5th 16.49
200mh 8th 33.87
Shot Put 7th 6.78m
Long Jump 5th 4.36m
Javelin GOLD 41.50m
Eliza Griffin
400m BRONZE 59.96
800m BROZNE 2:19.04
1500m BRONZE 4:49.10
Jamie Meyn
200m 14th 28.08
400m 8th 1:05.02
Under 15 Girls
Nicole Darwin
100m SILVER 13.00
200m 6th 26.44
Eijeesha De Silva
Shot Put BRONZE 8.54m
Hammer Throw 4th 27.89m
Under 15 Boys
Jaco Jansen van Rensburg
1500m GOLD 4:13.57
3000m GOLD 9:14.28
2000ms GOLD 6:32.19
Under 16 Girls
Hollie Weston
200m 7th 27.05
100mh 4th 15.52
High Jump GOLD 1.60m
Long Jump SILVER 4.93m
Javelin 6th 22.40m
Under 16 Boys
Luke Parker
High Jump SILVER 1.93m
Javelin GOLD 53.55m
High Jump BRONZE 2.00m
Joshua Galos
Long Jump 4th 5.92m
Triple Jump 5th 12.35m
Bailey Dawson
400m GOLD 51.52
400mh GOLD 57.56
Discus BRONZE 39.25m
Under 17 Boys
Alexander Maude
400m 7th 55.44
800m 4th 2:18.28
1500m 4th 4:32.11
2000ms GOLD 7:06.17
MJ Jansen van Rensburg
1500m 8th 4:00.85
3000ms BRONZE 9:30.59

 


                               
Sally Pearson Welcome Video